GÓWNIANA SZTUKA

manzoni_1053-55BM ecco due immagini della merde d'artiste di Manzoni su cui stiamo facendo dei piccoli servizi. grazie

Kochamy sztukę i podziwiamy dzieła wielkich artystów. Kupujemy obrazy i rzeźby, które mają ozdobić nasz dom a patrzenie na nie – poprawić nam humor. W tym przypadku jednak sprawa ma się zgoła inaczej.

Artysta konceptualny, Piero Manzoni, pakował i sprzedawał swoje odchody. Podobno zainspirowała go wypowiedź jego ojca, który stwierdził: „Twoja praca to gówno.”

Powstałe w 1961 roku „dzieło sztuki” artysta zapakował do 90 ponumerowanych puszek i sprzedał za cenę ich wagi w złocie.

Manzoni studiował w tym czasie związki pomiędzy procesem tworzenia sztuki a tym, co tworzy i produkuje ludzki organizm. Jedną z jego ówczesnych prac był „Oddech artysty” – seria balonów wypełnionych jego oddechem.

Puszki, zawierające po 30 gram ekskrementów każda, opatrzono etykietami z nazwą Gówno artysty” w językach włoskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Pełny opis brzmiał:

Gówno artysty
Zawartość netto 30 gr
Zachowane w stanie świeżości
Wyprodukowano i zakonserwowano
w maju 1961

Z czasem wartość puszek wzrosła. W 2007 roku jedną z nich sprzedano za 630 000 zł. Po latach część blaszanek zaczęła eksplodować lub przeciekać. W latach 90-tych kolekcjoner John Hunov oskarżył duńskie Muzeum Sztuki w Randers o uszkodzenie będącego jego własnością dzieła przez niewłaściwe jego przechowywanie. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu spowodowała korozję metalu. Kolekcjoner wygrał proces przeciwko galerii i otrzymał jako zadośćuczynienie 255 000 koron duńskich.

Inny z pojemników odważył się otworzyć artysta Bernard Bazile podczas swojego występu w paryskim Centrum Pompidou. Wewnątrz puszki odkrył zawiniętą w materiał drugą, mniejszą blaszankę.

Po dziś dzień trwają spekulacje co do rzeczywistej zawartości pojemników oraz dyskusja nad granicami sztuki, zaś Piero Manzoni, gdyby jeszcze żył, zapytany jak doszedł do swojego majątku, mógłby odpowiedzieć cytując Ferdka Kiepskiego: „A co cię to gówno obchodzi?”

600px-piero_manzoni_artists_shit

bazile-jpg

źródła: www.huffingtonpost.it; www.laminerva.pl

Dodaj komentarz